Inauguracja obchodów w Wierzenicy
Podczas LVI sesji 25 marca Rada Miejska w Swarzędzu przyjęła Stanowisko nr 11 /2014 w sprawie upamiętnienia w Gminie Swarzędz dwusetnej rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego. Oto treść tego dokumentu:
W 2014 roku przypada rocznica 200-lecia urodzin oraz 120-lecia śmierci Augusta Cieszkowskiego, sławnego polskiego myśliciela, który od 1842 r. związał swoje losy z ziemią swarzędzką, a szczególnie z Wierzenicą.
August Cieszkowski w historii polskiej XIX wiecznej myśli naukowej i społecznej zapisał piękną i znaczącą kartę, zwłaszcza w dziedzinach ekonomii i filozofii. Wśród współczesnych zyskał autorytet na skalę europejską. Był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach i wielu dokonaniach na gruncie literatury, kultury, historii, prawa, polityki społecznej, pedagogiki i nauk przyrodniczych. Twórczo łączył wyjątkowe walory uczonego, intelektualisty i publicysty z temperamentem działacza społecznego, gospodarczego i politycznego. Był niezwykle oddany polskiej sprawie odzyskania niepodległości, którą łączył z ideą jedności narodów i stanów chrześcijańskiej Europy. Cieszkowski przez całe życie był orędownikiem porozumienia i współpracy dla dobra publicznego i narodowego. Należał do grona twórców idei pracy organicznej w Wielkopolsce, był pomysłodawcą i jednym z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, a także współtwórcą i pierwszym prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. August Cieszkowski tworzył podwaliny pod nowoczesne rolnictwo w Wielkopolsce, jako założyciel Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny w Żabikowie oraz jednego z pierwszych w Wielkopolsce kółek rolniczych, które wśród swoich zadań miały utrzymanie ziemi w polskich rękach. Pozostawił po sobie imponującą bibliotekę, w której zebrał blisko 40 000 woluminów i cenną kolekcję dzieł sztuki.
Rada Miejska w Swarzędzu stoi na stanowisku, iż wybitna postać i niezwykłe dzieło Augusta Cieszkowskiego zasługują na pamięć i popularyzację. Rada Miejska pragnie aby rok 2014 zaowocował wieloma działaniami organizacyjnymi, kulturalnymi, edukacyjnymi i wydawniczymi, które przybliżą jego spuściznę mieszkańcom gminy Swarzędz a także w całej Polsce. Niech obchody Roku Augusta Cieszkowskiego będą budującą lekcją historii, która jest najlepszym sposobem tworzenia postaw patriotycznych i obywatelskich, szczególnie wśród młodego pokolenia.
Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
